Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

2/28/2010

Προοδευτική... επιστροφή!

Στο γήπεδο του Κορυδαλλού η Προοδευτική επικράτησε του Αρη Αμφιάλης, πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 3-2 και μείωσε στους δύο βαθμούς, τη διαφορά από τον Αχαρναϊκό, γεγονός που δίνει νέο ενδιαφέρον στη μάχη της ανόδου για τις δύο ομάδες.

Η Προοδευτική πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 8ο μόλις λεπτό με τον Χατζηγεωργαλή, αλλά με πέναλτι του Καλύκα, ο Αρης Αμφιάλης έφερε το ματς στα ίσια στο 38'. Με αντεπίθεση διαρκείας στο β' ημίχρονο, η Προο προηγήθηκε 2-1 με τον Ουσταμπασίδη στο 60' και 3-1 με τον Χαλκιά στο 82ο λεπτό, για να διαμορφώσει ο Καλύκας και πάλι με πέναλτι το τελικό 3-2 πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής στον 9ο όμιλο.
Αμφιάλη – Κορωπί 1-0
Ωρωπός - Αήττητος Σπάτων 0-1
Δάφνη Δαφνώνα – ΑΕ Περάματος 1-2
Αιολικός – Μαρκό 6-0
Διαγόρας Αγ. Παρασκευής – ΑΕΛ Καλλονής 0-3
Ελλάς Ποντίων - Ολυμπιακός Λαυρίου 1-1
Κερατσίνι – Αχαρναϊκός 0-0
Προοδευτική - Αρης Αμφιάλης 3-2