Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ - Α.Ε.Λ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 1 - 3

Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 14:00 - Δημοτικό Στάδιο Νίκαιας
Εικόνα VS Εικόνα

Προοδευτική Νεολαία - Α.Ε.Λ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 1 - 3

Σκόρερ: 42' Μαλισσιώβας - 27' Χατζηκυριάκος,64' Σεμερτζίδης,78' Τσατσαλίδης

Την πρώτη ήττα της στο "κλουβί" γνώρισε η Προοδευτική από την ομάδα της Α.Ε.Λ Καλλονής σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τα σκληρά μαρκαρίσματα, τις συνεχείς διακοπές και τις πολλές κάρτες που υπέδειξε ο διαιτητής της αναμέτρησης. Ο αγώνας όχι τυχαία είχε χαρακτηριστεί ως το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του ομίλου μόνο που αυτή τη φορά οι ποδοσφαιριστές της Καλλονής πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα αυτούς της "Προο" αφού ανταπέδωσαν την μοναδική ήττα την οποία έχουν δεχθεί στην έδρα τους. Κερδισμένος από αυτό το αποτέλεσμα εμφανίζεται ο Αχαρναϊκός αφού μετά την επικράτηση του επί του Ολυμπιακού Λαυρίου αύξησε εκ νέου τη διαφορά από την Προοδευτική στους 4 βαθμούς και σίγουρα αισθάνεται πιο άνετα ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο σύλλογος της Καλλονής αντίθετα είδε τη διαφορά του από την πρώτη προνομιούχο θέση να παραμένει στους 5 βαθμούς αλλά πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ξεπερνώντας τον Αήττητο Σπάτων που "κόλλησε" στην λευκή ισοπαλία απέναντι στην Ελλάς Ποντίων ενώ η διαφορά του από την δεύτερη Προοδευτική περιορίστηκε στον 1 βαθμό με την ομάδα της Μυτιλήνης να έχει το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Πολύ μελάνι είχε χυθεί για το αποψινό παιχνίδι και όχι τυχαία αφού από το πρώτο λεπτό είχε το χαρακτήρα ντέρμπι. Ο καιρός βροχερός από νωρίς αλλά ο κόσμος της Προοδευτικής δήλωσε βροντερό παρών στο κάλεσμα της διοίκησης και των οπαδών αφού παρά την συνεχή βροχόπτωση στο γήπεδο βρέθηκαν πάνω από 1000 φίλοι της ομάδας δημιουργώντας μια εκπληκτική ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο και κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ανάμεσα στους θεατές της αναμέτρησης ήταν και περίπου δεκαπέντε φίλαθλοι της ομάδας της Μυτιλήνης οι οποίοι αποχώρησαν λίγα λεπτά πρίν το τελικό σφύριγμα και ενώ η ομάδα τους προηγούνταν με δύο γκολ.

Το παιχνίδι άρχισε με πεντάλεπτη καθυστέρηση για να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος από τις κορδέλες που είχαν πέσει σε αυτόν κατά την είσοδο των ομάδων. Αυτό δεν εμπόδισε όμως την πρωταθλήτρια ομάδα παίδων της Προοδευτικής να κάνει τον γύρο του θριάμβου στο γήπεδο και να αποθεωθεί από όλους με τους νεαρούς να βρίσκονται στο πλάι των ποδοσφαιριστών της πρώτης ομάδας κατά την παρουσίαση των δύο συλλόγων πρίν την σέντρα. Ενθαρρυντικό στοιχείο η παρουσία των μικρών ποδοσφαιριστών στις εξέδρες του γηπέδου σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα που σίγουρα δεν είχαν ξαναδεί από τόσο κοντά.

Στο πρώτο κιόλας λεπτό της συνάντησης ο Πέρρος δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου με το παιχνίδι να διακόπτεται ύστερα από σύρραξη που δημιουργήθηκε ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Αφού τα πνεύματα ηρέμησαν ο αγώνας συνεχίστηκε κάτω από ασθενή βροχή με το πάθος στις διεκδικήσεις των ποδοσφαιριστών να είναι το κυρίαρχο στοιχείο. Η "Προο" εμφανίστηκε ιδιαίτερα δυνατή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας με τους φιλοξενούμενους να κρατούν στάση αναμονής και να αμύνονται κάνοντας ένα αναγνωριστικό παιχνίδι. Στο 12' ο Αργυρίου έκανε ατομική προσπάθεια από τα δεξιά και από πλάγια θέση επιχείρησε μια σέντρα-σουτ με την μπάλα να φεύγει με πολύ δύναμη από τα πόδια του επιθετικού της "Προο" και τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να την διώχνει με γροθιές. Περίπου 6' αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν τρομερή ευκαιρία όταν ο Δρούζας βρέθηκε σε απόσταση βολής στα αριστερά της μικρής περιοχής ύστερα από σέντρα από τα δεξιά αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Α.Ε.Λ.Κ σε μια φάση η οποία θα μπορούσε να έχει αλλάξει ολοκληρωτικά την ροή του παιχνιδιού αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα. Ενδιάμεσα τα σκληρά μαρκαρίσματα και από τις δύο μεριές διέκοπταν συνεχώς τον ρυθμό του παιχνιδιού με το διαιτητή να μοιράζει κίτρινες κάρτες και στις δύο ομάδες με σκοπό να μην φύγει το παιχνίδι από τον έλεγχό του. Δεν ήταν λίγες οι φορές που οι ποδοσφαιριστές "πιάστηκαν" κυριολεκτικά στα χέρια ζητώντας το λόγο με τον άρχοντα της συνάντησης να εμφανίζεται διαλλακτικός και σε δύο περιπτώσεις να δίνει από μια κίτρινη σε κάθε ομάδα για να συγκρατήσει τα νεύρα των ποδοσφαιριστών αλλά και τον αγώνα. Μετά την μεγάλη ευκαιρία της Προοδευτικής οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά πρωταρχικός τους στόχος ήταν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους. Δεν είναι υπερβολή πως σε κάθε φαουλ υπερ τους εξαντλούσαν τα περιθώρια πέφτωντας στο έδαφος και αργώντας χαρακτηριστικά να το εκτελέσουν ενώ μάλλον προκλητική ήταν η στάση του τερματοφύλακα ο οποίος σε κάθε ελεύθερο χτύπημα ασχολιόταν περισσότερο με το να απομακρύνει όσες κορδέλες είχαν απομείνει στο γήπεδο από την είσοδο των ομάδων μιας και τον εμπόδιζαν στο να επαναφέρει όπως ήθελε την μπάλα. Όσο αυτό έμενε ατιμώρητο από τον διαιτητή όμως χωρίς καν να κάνει παρατηρήσεις τόσο περισσότερος γινόταν ο εκνευρισμός και στην εξέδρα αλλά και στους ποδοσφαιριστές με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να νομίζει πως μάλλον ο νέος τεχνητός χλοοτάπητας του γηπέδου έχει λακούβες όπως το φυσικό χορτάρι με την επιμέλεια με την οποία έστηνε την μπάλα πριν από κάθε χτύπημα. Ο λιγοστός χρόνος παιχνιδιού έδειξε να κυλάει υπερ της ομάδας της Καλλονής που κρατούσε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το μηδέν στην άμυνα και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να φανεί απειλητική. Στο 25' σε μια ανύποπτη φάση στην δεξιά πτέρυγα στο χώρο του κέντρου ο Χαλκιάς έχασε επιπόλαια τη μπάλα με τον Δρούζα να διορθώνει το λάθος και να παραχωρεί κόρνερ πρίν οι επιθετικοί της Α.Ε.Λ.Κ απειλήσουν. Ο Χατζηκυριάκος το εκτέλεσε με τον Μακρυωνίτη να υπολογίζει λάθος την πορεία της μπάλας και αυτή με αρκετή δόση τύχης να καταλήγει μέσα σε έξαλλους πανυγηρισμούς στο βάθος της εστίας στο 27'. Λίγα λεπτά αργότερα πραγματοποίησαν και την πρώτη αναγκαστική αλλαγή τους λόγω τραυματισμού με τις οδηγίες του προπονητή να κάνουν λόγο για περισσότερο αμυντικογενές σύστημα. Η Προοδευτική πλέον έπρεπε να κυνηγήσει την ισοφάριση και προσπάθησε να ανοίξει την άμυνα των φιλοξενουμένων αλλά οι προσπάθειες της δεν απέδιδαν τα αναμενόμενα μιας και οι ποδοσφαιριστές εμφανίζονταν αγνώριστοι σε σχέση με την εικόνα των προηγούμενων παιχνιδιών. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου όμως φάνηκε να πιάνουν ρυθμό και με συνεχή πίεση ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 42' όταν ο Μπεθάνης, ο οποίος είχε αρκετά καλή απόδοση, έκανε την πάσα με τους αμυντικούς να μην μπορούν να απομακρύνουν και τον Μαλισιώβα να έρχεται από πίσω και να γίνεται αποδέκτης της μπάλας βρισκόμενος σε θέση τετ α τετ με τον ποδοσφαιριστή της "Προο" να πλασάρει ψύχραιμα στην δεξιά γωνία και να γράφει έτσι το 1-1 μέσα σε ένα πανδαιμόνιο με τον πάγκο των γηπεδούχων να εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο και να πανηγυρίζει μαζί με τον σκόρερ. Κατά την διάρκεια των πανυγηρισμών οι φιλοξενούμενοι ασχολήθηκαν μονάχα με διαμαρτυρίες προς τον επόπτη για οφσάιντ το οποίο όμως δεν υπήρξε ποτέ κατά την γνώμη του γράφοντος. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με την Προοδευτική να πιέζει αλλά να μην καταφέρνει κάτι παραπάνω και τον διαιτητή να περιορίζεται σε μόλις 2' καθυστερήσεων παρά τις συνεχείς διακοπές του αγώνα.

Κατά την είσοδο των ομάδων στα αποδυτήρια η ένταση ήταν έκδυλη και εκφράστηκε με συμπλοκές ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και παράγοντες των δύο ομάδων. Το διαιτητικό τρίο περίμενε να καταλαγιάσουν τα πνεύματα στο κέντρο του γηπέδου πριν πάει και αυτό στα αποδυτήρια με τους αναπληρωματικούς να ζεσταίνονται και την βροχή να αυξάνεται όσο περνούσε η ώρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινούσε χωρίς αλλαγές με τις δύο ομάδες παραταγμένες όπως και στο πρώτο μέρος στο κλασσικό 4-4-2. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν φάνηκε να αλλάζει με τους γηπεδούχους να έχουν μια πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 15' και να κυνηγάνε το τέρμα που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Η μεγάλη ευκαιρία δεν έγινε ποτέ όμως και η Α.Ε.Λ.Κ προσπαθούσε να αξιοποιήσει τους γρήγορους και επικίνδυνους επιθετικούς τις για να πετύχει αυτή γκολ κάτι στο οποίο έφτασε κοντά στο 57' όταν το σουτ που επιχειρήθηκε εντός της μεγάλης περιοχής ύστερα από αντεπίθεση πέρασε λίγο άουτ. Στο 63' κέρδισε φάουλ περίπου 10 μέτρα έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ελαφρώς δεξιά με τον Σεμερτζίδη να πιάνει ένα καταπληκτικό σουτ και την μπάλα να καταλήγει με πολλά χιλιόμετρα στο παραθυράκι της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Μακρυωνίτη γράφοντας έτσι το 1-2 στο 64'. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του πάγκου των φιλοξενουμένων να εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο και να πανηγυρίσει έξαλλα αυτό το πραγματικά πανέμορφο σε εκτέλεση γκολ. Το παιχνίδι πλέον βρισκόταν στα χέρια της Α.Ε.Λ.Κ η οποία έδειχνε πεισμωμένη για την νίκη. Η Προοδευτική πίεσε αλλά με την απόδοση της να μην κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα δεν έδειχνε να καταφέρνει κάτι αξιόλογο πέρα από ένα σουτ του Χαλκιά το οποίο κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα. Σαν να μην έφτανε αυτό η άμυνα της "Προο" είχε χαλαρώσει μιας και οι ποδοσφαιριστές είχαν ως κύριο μέλημα την ισοφάριση με αποτέλεσμα στο 78' ο Τσατσαλίδης να γίνει αποδέκτης της μπάλας ύστερα από μια γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενουμένων και να την στείλει στην δεξιά γωνία με δυνατό ευθύβολο σουτ από τα δεξία της μεγάλης περιοχής πετυχαίνοντας έτσι το 1-3. Η πλάστιγγα πλέον είχε γείρει προς την πλευρά της Α.Ε.Λ.Κ και με την "Προο" να αγωνίζεται με δέκα παίχτες ύστερα από την ανόητη αποβολή του Καλογερά η μοίρα του παιχνιδιού είχε μάλλον καθοριστεί. Χαρακτηριστικό της ψυχολογίας των ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων είναι πως μετά το γκολ έχασαν κλασσική ευκαιρία να σκοράρουν με τον Αργυρίου να εκμεταλλεύεται λάθος του τερματοφύλακα και να γυρίζει την μπάλα σε κενή εστία όμως να μην μπορεί κανένας να την σπρώξει στα δίχτυα από απόσταση 3 μέτρων με την μπάλα ύστερα από προβολή να καταλήγει άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά οι ομάδες προχώρησαν στις αλλαγές που τους είχαν απομείνει και το μόνο που θα θυμάται κανείς είναι τα σκληρά μαρκαρίσματα με τον διαιτητή να διακόπτει το παιχνίδι αφού οι ποδοσφαιριστές για μια ακόμη φορά συνεπλάκησαν ύστερα από μαρκάρισμα δίπλα στο δεξί κορνερ όπως αμυνόταν η Καλλονή. Η προκλητική στάση των ποδοσφαιριστών της συνοδεύτηκε από εντόνες αποδοκιμασίες και όταν τα πνεύματα κάπως ηρέμησαν και η βροχή έγινε καταιγίδα το παιχνίδι έληξε με μόλις 3 λεπτά καθυστερήσεων να προστίθενται στον κανονικό χρόνο και τους ποδοσφαιριστές της Α.Ε.Λ.Κ να γίνονται ένα κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου πανηγυρίζοντας και τραγουδώντας θριαμβευτικά για την νίκη τους. Με λάθη η διαιτησία του Βράκα Χ. από το Σύνδεσμο Εύβοιας χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να καθορίσουν την τύχη της αναμέτρησης ενώ οι βοηθοί του τα πήγαν αρκετά καλά ανταποκρινόμενοι στις απαιτήσεις του αγώνα.

Κλειδί του αγώνα η αξιοποίηση στο έπακρο των ευκαιριών που παρουσιάστηκαν στους φιλοξενούμενους οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν δύο στημένες φάσεις και πήραν κεφάλι στο σκορ αναγκάζοντας έτσι την Προοδευτική να κυνηγάει την ισοφάριση σε ένα παιχνίδι με πολύ λίγο καθαρό χρόνο και χωρίς συνεχή ρυθμό. Έτσι δε δυσκολεύτηκαν να πετύχουν τον στόχο τους και να γίνουν η πρώτη ομάδα για φέτος που αποδρά με το διπλό από το κλουβί. Καλύτερος παίχτης της αναμέτρησης για την "Προο" ο Μπεθάνης που παρά την κακή εικόνα της ομάδας ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να μοιράσει το παιχνίδι και να προσφέρει επιθετικά αλλά και αμυντικά έκανε ότι καλύτερο μπορούσε καλύπτοντας πολλά χιλιόμετρα. Αδύναμος κρίκος η απόδοση των ποδοσφαιριστών της Προοδευτικής στο δεύτερο ημίχρονο αφού δεν έδειξαν να μπαίνουν ποτέ στο κλίμα του παιχνιδιού κάτι το οποίο τους στοίχισε αφού μετά το 1-2 δεν φαίνονταν να μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση. Μάλλον οι ποδοσφαιριστές της Α.Ε.Λ.Κ κράτησαν αρκετά εύκολα το προβάδισμα έχοντας σαφώς καλύτερη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο από αυτούς της Προοδευτικής και σκορπώντας την απογοήτευση στους πολυάριθμους φιλάθλους της "Προο" που παρά τη βροχή βρέθηκαν δίπλα στο σύλλογο και δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να υποστηρίζουν δυναμικά την ομάδα.

Την επόμενη αγωνιστική η Προοδευτική καλείται να δώσει ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου απέναντι στον Αχαρναϊκό στο Μενίδι με την προοπτική η διαφορά των δύο ομάδων να μειωθεί πάλι στον 1 βαθμό σε περίπτωση νίκης. Αποτέλεσμα το οποίο αποτελεί μονόδρομο για την "Προο" αν θέλει να επανέλθει στο κυνήγι της ανόδου αφού με ενδεχόμενη ήττα οι προοπτικές για κάτι τέτοιο θα δυσκολέψουν δραματικά. Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί στις 21/2 αφού ακολουθεί η διακοπή της επόμενης εβδομάδας στην οποία όμως η "Προο" αγωνίζεται εντός έδρας για τα ημιτελικά του κυπέλλου Πειραιά απέναντι στο Κερατσίνι το οποίο πήρε τρείς πολύτιμους βαθμούς για το πρωτάθλημα επικρατώντας δύσκολα της Α.Ε. Περάματος. Εώς τότε σίγουρα η ομάδα έχει τον χρόνο να σκεφτεί και να καταλάβει με την συμβολή του προπονητή της τα λάθη τα οποία οδήγησαν στην ήττα και να επανέλθει δυναμικά στην επίτευξη των στόχων της. Ακολουθεί παρακάτω το σύντομο φωτορεπορτάζ της αποψινής αναμέτρησης.