Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

10/23/2009

Ατυχη η ΑΕΚ...επαγγελματιας ο ΠΑΟ

Σημαντική νίκη

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ έκανε χτες ο Παναθηναϊκός. Επικράτησε, στο ΟΑΚΑ, της Στουρμ Γκρατς με 1 - 0 χάρη σ' εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαλπιγγίδη (60').

Οι γηπεδούχοι δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους και - σε αρκετά σημεία του αγώνα - «έπαιξαν με τη φωτιά». Μπήκαν δυναμικά και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά στη συνέχεια η απόδοσή τους είχε σκαμπανεβάσματα. Εδωσαν λοιπόν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι μπορούν και ν' αντεπιτεθούν. Από κακές τελικές επιλογές, ατυχία αλλά και την παρουσία του Τζόρβα δεν πέτυχαν γκολ και δε διεκδίκησαν κάτι περισσότερο. Βέβαια και οι «πράσινοι» από την πλευρά τους είχαν ευκαιρίες, τις οποίες δεν αξιοποίησαν.

Ο σκόρερ, Δ. Σαλπιγγίδης, παραδέχτηκε πως η Στουρμ Γκρατς «είναι αρκετά καλή ομάδα. Οργανωμένη αμυντικά που προσπάθησε να κάνει κάτι στις αντεπιθέσεις. Ευτυχώς δεν τα κατάφερε. Και εμείς προσπαθήσαμε, είχαμε ευκαιρίες και δίκαια πήραμε τη νίκη. Αλλες φορές έρχεται το θέαμα άλλες όχι. Ουσία όμως είναι να έρχεται η νίκη». Για δύσκολη νίκη έκανε λόγο και ο Νίνης, που πρόσθεσε ότι «κρατάμε τους τρεις βαθμούς».

Στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου η Γαλατάσαραϊ κέρδισε την Ντιναμό Βουκουρεστίου με 4-1. Στη βαθμολογία προηγείται η Γαλατασαράι με 7 πόντους, ακολουθεί ο Παναθηναϊκός με 6, η Ντιναμό με 3 και η Στουρμ με 1. Την επόμενη αγωνιστική θα παίξουν Ντιναμό Β. - Γαλατάσαραϊ, Στουρμ Γκρατς - Παναθηναϊκός.

Από το ζενίθ στο ναδίρ

Από το ζενίθ στο ναδίρ και από το κακό στο χειρότερο, πήγε η ΑΕΚ στη Λευκορωσία. Το δεύτερο 45λεπτο ήταν «καταστροφικό» για τους φιλοξενούμενους. Εχασαν το παιχνίδι με 2-1 (51' Παβλόφ, 85' Αλουμόνα - 31' Μπλάνκο πεν.), το κεντρικό αμυντικό τους δίδυμο (53' Μαϊστόροβιτς, 90+ Αρτσε) και τον Μπάγεβιτς με αποβολή. Την επόμενη αγωνιστική λοιπόν, σ' ένα πολύ καθοριστικό αγώνα για τη συνέχεια, θα υποδεχθούν τους Λευκορώσους με λύσεις ανάγκης στο κέντρο της άμυνας...

Η ΜΠΑΤΕ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που ήταν κακή. Για περίπου 30 λεπτά οι γηπεδούχοι, χωρίς πάντως να δείξουν κάτι το ιδιαίτερο, ήταν κυρίαρχοι. Γιατί οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλα κενά, ειδικά στη μεσαία γραμμή. Οι περισσότερες προσπάθειες επίθεσης στηρίζονταν σε «γιόμες» από την άμυνα στην επίθεση...

Παρ' όλα αυτά προηγήθηκαν. Ομως στην επανάληψη λάθη, αδυναμίες και γκίνια, τους τελείωσαν. Ισοφαρίστηκαν, τραυματίστηκε ο Χουανφράν, αποβλήθηκαν Μαϊστόροβιτς - Αρτσε και τελικά έχασαν τον αγώνα. Με τον Ούγγρο διαιτητή, τα έχουν (μέχρι ένα σημείο δικαίως) στην ΑΕΚ.

Ο Μπάγεβιτς - που ευχαρίστησε τους ποδοσφαιριστές του γιατί πάλεψαν - τον χαρακτήρισε «εριστικό. Με πείραξε ο προκλητικός τρόπος που αντιμετώπισε τους παίκτες μου». Θεωρεί, μεταξύ άλλων, υπερβολική την αποβολή του και του Μαϊστόροβιτς (που έκρινε τον αγώνα) και ελάχιστα τα λεπτά καθυστέρησης.

Στο έτερο παιχνίδι του 9ου ομίλου η Μπενφίκα συνέτριψε την Εβερτον με 5-0. Πλέον οι δύο τους έχουν από 6 βαθμούς, ΜΠΑΤΕ και ΑΕΚ από 3. Την επόμενη αγωνιστική παίζουν ΑΕΚ - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, Εβερτον - Μπενφίκα.