Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

Η φωνη του ερασιτεχνη

Αδέλφια χαιρετώ.
Δυστυχώς το σαββατοκύριακο δεν πήγε ιδιαίτερα καλά, θα έλεγα ,καθόλου καλά μάλλον.
Το ρεπορτάζ από τη Χίο μας αφήνει με την εντύπωση πως η θεά τύχη δεν ήθελε να μας
δώσει το διπλό και με ένα γκόλ στα τελευταία λεπτά από την ομάδα της Χίου επιστρέψαμε
στο Κορυδαλλό με τον βαθμό της ισοπαλίας.Η ομάδα πάντως δείχνει διάθεση για καλή
πορεία και είμαστε βέβαιοι οτι μπορεί να τα καταφέρει και πιστεύουμε οτι η τιμητική
δεύτερη θέση δεν είναι στόχος αναπόφευχτος.Τέλος διαβάζοντας τα ρεπορτάζ και από
τους δύο αγώνες που έδωσε η ομάδα μας στη Χίο,θέλω να ευχαριστήσω τους τοπικούς
ρεπόρτερ με τον τρόπο που αντιμετώπισαν την ομάδα μας και οτι ουσιαστικά θεώρησαν τιμή τους
που αγωνίστηκε η Προοδευτική στο νησί τους.
Πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή εντός έδρας εμφάνιση η ομάδα μπάσκετ έχασε από
την ομάδα του Ψυχικού με 59-68 .Ιδιαίτερα όταν το πρώτο ημίχρονο τελειώνει με σκορ 23-24
καταλαβαίνει κανείς οτι και οι δύο ομάδες κάνανε διαγωνισμό για το ποιά θα παίξει χειρότερα
από την άλλη.Αδικαιολόγητος εκνευρισμός,κακές επιλογές στην επίθεση ,χαμένα ριμπάουντ
και προκλητική αστοχία-ατυχία(πάνω από 10 φορές η μπάλα μπήκε και βγήκε από το καλάθι) ,ήταν
οι λόγοι της ήττας.Η διαιτησία με λάθη, αλλά δεν ήταν αυτοί που έκριναν το παιχνίδι.
Η συνέχεια έγινε πια αρκετά δύσκολη, γιατί αφενός μεν η διαφορά μας με τις άλλες ομάδες που έχουν
τους ίδιους στόχους με εμάς ουσιαστικά έχει εκμηδενιστεί, αφετέρου δε, το επόμενο παιχνίδι είναι στη Λιβαδειά
με αντίπαλο την τοπική και πρωτοπόρο της κατηγορίας ομάδα.
Οι έφηβοι πάντως της ομάδας μπάσκετ ξεκίνησαν με διπλό την β' φάση με νίκη μέσα στην Νέα Πέραμο με σκορ 53-63.
Μεσοβδόμαδα η ομάδα βόλλευ των γυναικών έχασε από την ομάδα του Πειραϊκού με 3-1 σετ.
Αντίθετα οι παγκορασίδες του συλλόγου πραγματοποιώντας εξαιρετική πορεία στη πρώτη φάση
βρίσκονται στη δεύτερη θέση.Να τονιστεί ότι μπορεί αυτή την βδομάδα το παιχνίδι με την Α.Ε. Νικαίας
να το πήραν στα χαρτιά λόγω μηδενισμού της ομάδας της Νίκαιας ,αλλά την προηγούμενη εβδομάδα
έκαναν διπλό μέσα στο Ρέντη επί του Ολυμπιακού με 0-3 σετ.
Στο μπάσκετ γυναικών φυσιολογική πρέπει να θεωρείτε η ήττα από τον πρωτοπόρο Φάρο με σκορ 70-57.
Ευχόμαστε το άλλο σαββατοκύριακο να μας βρει με καλύτερα αποτελέσματα.