Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

Ρεπορταζ απο Βρονταδο

16/02/2009

Έμεινε «ζωντανή» η Α.Ε. Χίου/Βροντάδου στο κυνήγι της παραμονής
1-1 ΣΤΟ ΔΗΜ. ΣΤΑΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ

Ο Κεπούτο κατάφερε και πάλι να σκοράρει, όπως και στο παιχνίδι του Κυπέλλου την περασμένη Τετάρτη με τον Βαρβασιακό.

Την ώρα που οι ομάδες που μάχονται για την παραμονή (όπως και η Α.Ε. Χίου/Βροντάδου) γνώριζαν ήττες, το Μοσχάτο με 6-1 από τον Αχαρναϊκό και η Α.Ε. Περάματος με 1-0 από τη Μαρκό, το συγκρότημα του Αχιλλέα Πασβάντη έφερνε ισοπαλία 1-1 με την Προοδευτική στο Δημοτικό Στάδιο Χίου. Διατηρεί τις ελπίδες για παραμονή, καθοριστικό θα είναι το παιχνίδι το Σάββατο με τη Μαρκό, εκτός έδρας.
Ισόπαλη με σκορ 1 – 1 αναδείχθηκε η Α.Ε. Χίου Βροντάδου στο παιχνίδι της με την Προοδευτική, το μεσημέρι της Κυριακής στο Δημοτικό στάδιο Χίου.
Σ’ ένα δύσκολο ματς η χιώτικη ομάδα έπαιξε, πάλεψε και έδειξε ότι και να μη σωθεί θα πάει με αξιοπρέπεια ως το τέλος.
Έχασε πολλές ευκαιρίες μα στο 33’, από κοντά, σε στιγμή που υπήρχε τρικυμία στην άμυνα και η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, δέχθηκε γκολ από τον Τσιώλη.
Στο β’ μέρος και με τις γρήγορες αλλαγές που έκανε ο Αχ. Πασβάντης η ομάδα της Χίου πήρε πνοή και στο 83’ ισοφάρισε σε 1 – 1.
Σε γενικές γραμμές ήμασταν καλοί, οι παίκτες προσπάθησαν και βοήθησαν με το παραπάνω την ομάδα.
Η Προοδευτική έμεινε πίσω, περίμενε να δει τι θα κάνει η Χίος και προσπάθησε να επιτεθεί με τους καλούς επιθετικούς και χαφ, αλλά χωρίς διάθεση να ρισκάρει. Συνέχισε μετά το 1- 0 αυτή την τακτική που θα αποδεικνυόταν σωστή αν δεν ισοφάριζε ο Κεπούτο. Μετά το 1 – 1 και για 10 λεπτά περίπου μέχρι τη λήξη το παιχνίδι έγινε ροκ, αφού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να σκοράρουν. Το τελικό σκορ δείχνει δίκαιο αν και η παρουσία της Α.Ε. Χ/Β στο β’ ημίχρονο ήταν για κάτι παραπάνω.
Ο κόσμος πάλι δεν ήταν αρκετός. Μία από τα ίδια ξανά. Το ματς ήταν σε καλή ώρα, 3 το μεσημέρι, αλλά βέβαια είχε κρύο και ψιλόβροχο.
Η Α.Ε. Χ/Β έπαιξε σωστά και ψυχωμένα. Φάνηκε πάλι το πρόβλημά της στο σκοράρισμα. Ο Πασβάντης χρησιμοποίησε όλους τους επιθετικούς που είχε, δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα.
Τα χαφ πήγαν καλά όπως και η άμυνα και ο γκολκίπερ.
Η Προοδευτική δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι της. Βασικά ατού της όπως ο Λαζάρου και ο Παντελίδης δεν πήγαν καλά και μοιραία έμεινε στο 1 γκολ.
Έχει κάποιους καλούς παίκτες αλλά έχουμε δει ακόμα και φέτος καλύτερες ομάδες. Άλλωστε το ότι έφυγε με 2 ισοπαλίες από τη Χίο η ιστορική ομάδα του Κορυδαλλού δεν είναι τυχαίο.
Σ. ΠΙΚΟΥΝΗΣ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Αχιλλέας Πασβάντης (προπονητής Α.Ε. Χ/Β)
«Το παιχνίδι κρίθηκε στο α’ ημίχρονο που ήμασταν πολύ χαλαροί, με ένα λάθος, χωρίς να κάνει τίποτα η Προοδευτική – μια μεγάλη ομάδα - προηγήθηκε και μετά στο β’ ημίχρονο ξυπνήσαμε, ισορροπήσαμε το παιχνίδι και το τελευταίο μισάωρο κυριαρχούσαμε στον αγώνα αλλά βάλαμε ένα γκολ. Έχουμε πρόβλημα στο σκοράρισμα. Εμείς πρέπει να προσέχουμε να μην τρώμε γκολ γιατί πολύ δύσκολα σκοράρουμε. Οι αλλαγές πρέπει να πιάνουν όταν μπαίνουν στο παιχνίδι. Ένας προπονητής όταν κάθεται στον πάγκο ψάχνεται γιατί η ομάδα δεν πάει καλά. Είχαμε κάποια προβλήματα στο κέντρο, δεν πιέζαμε, δεν παίρναμε πρώτη μπαλιά και χάναμε προσωπικές μονομαχίες. Γι’ αυτό έφερα μπροστά τον Φρατζή (Κουτελάκη) για να δυναμώσω το κέντρο. Στα δεξιά ήταν ο μικρός Χριστοφάκης, είχε κάποιο πρόβλημα, δεν ήταν σε καλή μέρα, μπήκε μέσα ο Ευθυμίου μετά από πολύ καιρό, άρχισε να δουλεύει και η δεξιά πλευρά όπως δούλευε και η αριστερή με τον Τάσο (Παρμακλή) και πλαγιοκοπούσε και από τις δύο πλευρές. Έχουμε πρόβλημα στο σκοράρισμα, δεν πρέπει να τρώμε γκολ ώστε να μπορούμε να νικάμε με 1 – 0. Με την εικόνα του α’ ημιχρόνου είμαι ευχαριστημένος από την ισοπαλία. Η εικόνα του β’ μέρους και ικανοποιητική ήταν και μας δίνει ελπίδες για καλύτερη παρουσία. Δεν ήρθε κόσμος πάλι και το γήπεδο της Χίου δεν έκανε ούτε καλό ούτε και κακό στην ομάδα.

Μιχάλης Χατζηγεωργαλής (ποδοσφ., αρχηγός Προοδευτικής)
«Η Χίος ήθελε πολύ το παιχνίδι, οι διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων είναι μικρές. Το ματς αυτό όπως και τα περισσότερα στην κατηγορία κρίθηκαν στη δύναμη. Η φιλοξενία ήταν άψογη και δεν έχουμε κανένα παράπονο. Επίσης δεν υπάρχουν παράπονα από τη διαιτησία, εμείς περιμέναμε την επιθετικότητα της Χίου για να δούμε πώς θα αντιδράσουμε, δεν πήγαμε καλά. Παλέψαμε για να τερματίσουμε ψηλά στη βαθμολογία, καλή συνέχεια στην Α.Ε. Χίου Βροντάδου.»

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

4’ η σέντρα του Χριστοφάκη από δεξιά σταμάτησε στον γκολκίπερ Θωμόπουλο.
23’ εκτέλεση φάουλ του Τσιώλη από το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Σάλβια σε εκπληκτική απόκρουση.
24’ σέντρα από τον Παρμακλή από αριστερά πρόλαβε και μάζεψε πάνω από τα κεφάλια των επιθετικών ο Θωμόπουλος.
30’ σουτ του Τσιώλη από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ο Σάλβια.
33’ σύγχυση στην περιοχή της Α.Ε. Χίου Βροντάδου. Η μπάλα δεν έφευγε με τίποτα από την περιοχή και στο τέλος με κεφαλιά από κοντά ο Τσιώλης έβαλε την Προοδευτική στη θέση του οδηγού.
35’ σουτ του Χατζηγεωργαλή κατέληξε στα χέρια του Σάλβια.
39’ επικίνδυνο μακρινό σουτ του Μελέκου κόντραρε στα πόδια των αμυντικών και πέρασε κόρνερ.
41’ νέο σουτ έξω από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Θωμόπουλου.
53’ ο Καραχαλίδης με κεφαλιά τροφοδότησε τον Κεπούτο, το σουτ όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
59’ η κεφαλιά του Κουβάτσου μετά από εκτέλεση κόρνερ πέρασε πολύ άουτ.
73’ ο Ευθυμίου από δεξιά ελίχθηκε ωραία, σέντραρε αλλά η κεφαλιά που έπιασε ο Πουλιός πέρασε άουτ.
79’ η κεφαλιά του Διαμαντάκη από κοντά πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
83’ από εκτέλεση κόρνερ του Παρμακλή προκλήθηκε σύγχυση στην περιοχή της Προοδευτικής και εκεί με κοντινή κεφαλιά ο Κεπούτο ισοφάρισε σε 1 – 1.
84’ νέα σέντρα από τον Ευθυμίου, πάλι από δεξιά, πετάχτηκε όμως ο Βογιατζής και έκοψε με κεφαλιά σώζοντας την ομάδα του.
Καλή η διαιτησία των κ.κ. Παπάζογλου, Καλαβρία και Σαλιάρη του Συνδέσμου Αν. Αττικής.
Α.Ε. ΧΙΟΥ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ: Σάλβια, Χωρεψιμάς, Τσαφάρας, Κουτελάκης, Λουλούδας, Μελέκος, Χριστοφάκης (55’ Πουλιός), Παραδείσης (61’ Λάγαρης), Καραχαλίδης (68’ Ευθυμίου), Παρμακλής, Κεπούτο.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Θωμόπουλος, Βογιατζής, Δρούζας, Βασιλείου, Μπαλής, Παντελίδης (87’ Θέος), Μαλισιώβας (68’ Πέρος), Λαζάρου, Κουβάτσος, Τσιώλης, Χατζηγεωργαλής (78’ Διαμαντάκης).

Κριτική παικτών

Σάλβια: Εξαιρετικός όπως πάντα, είχε σωρεία αποκρούσεων και αποτελεσματικών επεμβάσεων. Στο γκολ που δέχτηκε δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, αφού είχε κάνει αποκρούσεις στη συγκεκριμένη φάση. Ο Άλντο καλυτερεύει συνέχεια και είναι νέος σε ηλικία.
Χωρεψιμάς: Ώριμος και πληθωρικός στο παιχνίδι του. Κράτησε τη θέση του και βοήθησε επιθετικά είτε με πάσες, είτε με σέντρες. Είχε μεγάλη ψυχραιμία και πήγε καλύτερα από προηγούμενα ματς.
Τσαφάρας: Καλός αμυντικά προσπάθησε και επιθετικά. Συνεργάστηκε άψογα με τον Παρμακλή και η πλευρά του η αριστερή ήταν αυτή που δούλεψε επιθετικά σ’ όλο το ματς.
Κουτελάκης: Καλός και σταθερός αμυντικά στο πρώτο μέρος. Το τελευταίο ημίωρο προωθήθηκε για να βοηθήσει με το ύψος και τη δύναμή του.
Λουλούδας: Ξανά καλός αμυντικά, απροσπέλαστος, προσπάθησε με πάσες να βοηθήσει την ανάπτυξη. Είναι εγγύηση για την άμυνά μας.
Μελέκος: Αγωνίστηκε στο χώρο του κέντρου και ήταν καλός.
Έκοψε, πάσαρε, δοκίμασε να σουτάρει. Πιο ανεβασμένος από άλλα παιχνίδια.
Χριστοφάκης: Ξεκίνησε εντυπωσιακά, όμως στη συνέχεια χάθηκε. Ο μικρός έχει ταλέντο και ταχύτητα και μπορεί να προσφέρει περισσότερα.
Πουλιός: Μπήκε σαν αλλαγή προσπαθώντας να απειλήσει από θέση κεντρικού επιθετικού. Πήρε κεφαλιές αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Έχει πάντως θετικό πρόσημο στην παρουσία του.
Παραδείσης: Έδωσε μάχες, πάλεψε, έκοψε, πάσαρε, σούταρε. Η αλλαγή του ήταν κυρίως για λόγους τακτικής.
Λάγαρης: Μπήκε στο 61’, πέρασε σέντερ μπακ για να προωθηθεί ο Κουτελάκης. Ήταν καλός και στο 87’ έσωσε την ομάδα όταν πρόλαβε και έκοψε την επέλαση του Τσιώλη.
Καραχαλίδης: Αναλώθηκε σε κεφαλιές προσπαθώντας να παίξει ως σέντερ φορ πλάτη. Δεν πέτυχε κάτι παρά τη διάθεση που έδειξε.
Ευθυμίου: Μπήκε στο 68’, μετά από μεγάλο διάστημα αποχής. Με τις κοφτές του τρίπλες και τις φαρμακερές του σέντρες από δεξιά ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων. Όταν μπήκε δούλεψε άριστα και η δεξιά πτέρυγα.
Παρμακλής: Πολύ καλός και πάλι. Κινήθηκε αριστερά και βοήθησε την ανάπτυξη της ομάδας του. Είχε καλά στημένα.
Κεπούτο: Ξεκίνησε σαν επιθετικός πρώτη φορά, στηριζόμενος στην ταχύτητά του και τη μαχητικότητά του. Δεν έκανε περίτεχνες φαντεζί ενέργειες αλλά ήταν καλός και σκόραρε.
Από την Προοδευτική ξεχώρισαν οι Βασιλείου, Τσιώλης και Χατζηγεωργαλής.