Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

Προοδευτική Νεολαία - Πέραμα Α.Ε. 0 - 0

20η Αγωνιστική

Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 15:00 - Δημοτικό Στάδιο Νίκαιας

Προοδευτική Νεολαία . Πέραμα Α.Ε. 0 - 0

Το αισθητό κρύο δεν εμπόδισε τους περίπου 400 φιλάθλους της Προοδευτικής να σταθούν δίπλα στην ομάδα όμως το τελικό αποτέλεσμα και το θέαμα ήταν αποκαρδιωτικά. Αν ανατρέξουμε στην σύντομη προϊστορία των αναμετρήσεων απέναντι στην Α.Ε. Περάματος διαπιστώνουμε ότι στα προηγούμενα τρία παιχνίδια είχαν σημειωθεί δύο ισοπαλίες κατά την περυσινή περίοδο και μία νίκη στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Αξίζει αναφοράς το γεγονός πως η αποψινή αντίπαλός μας έχει ξεκάθαρα αμυντικούς προσανατολισμούς αφού όσο δύσκολα σκοράρει άλλο τόσο δύσκολα δέχεται γκολ αν κρίνουμε από τον συντελεστή τερμάτων της (14-19). Όλα αυτά ίσως έχουν μικρή σημασία αλλά σε ένα παιχνίδι με τελικό αποτέλεσμα την λευκή ισοπαλία το μηδέν κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και ο βαθμός της ισοπαλίας ικανοποίησε και με το παραπάνω τους φιλοξενούμενους που μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού και φέτος.

Από την αρχή της αναμέτρησης η Προοδευτική έδειξε ανώτερη αλλά οι φιλοξενούμενοι με μαζική αμυντική λειτουργία δεν επέτρεπαν να παρακολουθήσουμε ούτε για ελάχιστες στιγμές ένα ανοιχτό παιχνίδι. Κλείστηκαν από το πρώτο λεπτό στην εστία τους και με σποραδικές αντεπιθέσεις από τα πλάγια προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν την "Προο" που είχε την εδαφική υπεροχή αλλά και την κατοχή της μπάλας. Το θέαμα ήταν εξ αρχής κακό και με το πέρας του χρόνου ο αγώνας είχε την τάση να γίνεται προβλέψιμος ως προς την έκβασή του. Στο πρώτο δεκάλεπτο δύο άστοχα σουτ για τους γηπεδούχους και ένα για τους φιλοξενούμενους ήταν τα μόνα που μετά βίας μπορεί να θυμηθεί κάποιος. Η συνέχεια εξίσου νωχελική με ένα εκνευριστικά αργό ρυθμό με μοναδική εξαίρεση την πίεση της Προοδευτικής στο 20' όπου σε φάση διαρκείας ύστερα από διπλή προσπάθεια η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Περάματος απείλησε με κοντινή προβολή η οποία πέρασε όμως άουτ. Εν κατακλείδι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο με την Προοδευτική να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς όμως να καταφέρνει να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενουμένων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινούσε με την "Προο" να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 52' όταν μετά από φάση διαρκείας ο τερματοφύλακας της Ένωσης αποσόβησε με τα πόδια την παραβίαση της εστίας του. Ο ρυθμός είχε την τάση να ανέβει όμως το αργό παιχνίδι των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με τους κλειστούς χώρους δεν επέτρεπαν στην Προοδευτική να απειλήσει. Στο 68' ο Σαλαπάτας βρέθηκε στα δεξιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής και επιχείρησε την σέντρα-σουτ η οποία παραλίγο να κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος με υπερένταση παραχώρησε το κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Σπέρτος που είχε περάσει ως αλλαγή επιχείρησε με καλές προϋποθέσεις σουτ από ευνοϊκή θέση όμως η εκτέλεση δεν ήταν η ιδανική με αποτέλεσμα να μην προκαλέσει ανησυχία. Ο αγώνας ήθελε πλέον 20' για να λήξει και προφανώς οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με την λευκή ισοπαλία. Το αποτέλεσμα αυτό ευνοούσε τους φιλοξενούμενους στην μάχη της παραμονής και φρόντισαν να το διαφυλάξουν με κάθε τρόπο. Έτσι παρά το γεγονός ότι έγιναν κάποια σουτ και στις δύο εστίες οι τερματοφύλακες είχαν εύκολο έργο και το παιχνίδι τελείωσε ολοκληρωτικά στο μηδέν. Σε γενικές γραμμές καλή η διαιτησία η οποία και είχε εύκολο έργο.

Η ομάδα μας παρέμεινε και αυτή την εβδομάδα στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 33 βαθμούς ενώ στην ουσία ο μόνος της στόχος είναι η όσο το δυνατόν υψηλότερη θέση στην κατάταξη. Κλειδί του αγώνα το αμυντικό σύστημα των φιλοξενουμένων οι οποίοι αγωνίστηκαν για να μην ηττηθούν και πέτυχαν χωρίς μεγάλη δυσκολία το στόχο τους. Καλύτερος παίχτης σε ένα κακό σε όλους τους τομείς παιχνίδι με ελαφρά διαφορά ο Θέος που έδειξε λίγη παραπάνω όρεξη στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Αδύναμος κρίκος το θέαμα που παρουσίασαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι και παρέσυρε και τους ποδοσφαιριστές της Προοδευτικής που έδειχναν ανήμποροι να αλλάξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού συμβιβαζόμενοι με την λευκή ισοπαλία. Σίγουρα οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας προσπάθησαν και είχαν περισσότερες ευκαιρίες να πάρουν την νίκη αλλά σε καμία περίπτωση δεν έπεισαν ότι μπορούσαν να καθορίσουν τον αγώνα με τις ατομικές ενέργειες που επιχειρούσαν. Ακολουθεί το καθιερωμένο ρεπό που έχει η κάθε ομάδα του ομίλου πριν η "Προο" μεταβεί στο Μοσχάτο στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής.

Να εκθέσω εδώ και ένα υστερόγραφο το οποίο σίγουρα είναι εκτός θέματος αλλά νιώθω την ανάγκη να μοιραστώ. Ο ελληνικός στρατός μας αντάμειψε για την ορκωμοσία μας με άδεια τριών ημερών η οποία και λήγει αύριο το απόγευμα όμως ο όρκος μας για υπακοή στο Σύνταγμα, στους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους όχι μόνο δεν τηρήθηκε αλλά ταυτόχρονα παραβιάστηκε από το τελετουργικό της τελετής ορκωμοσίας. Αρκεί να ανατρέξει κανείς στα άρθρα 5 και 13 του συντάγματος τα οποία και παραβιάζονται. Το θέμα χρήζει μεγάλης συζήτησης την οποία δεν είναι της παρούσης να γράψω αυτή τη στιγμή και σε αυτό το σημείο. Όμως ως συμβουλή θα προέτρεπα τον καθένα μας να γνωρίζει και να διεκδικεί στο μέτρο του δυνατού τα δικαιώματά του. Έτσι και μόνο έτσι αποκτάμε τον σεβασμό της προσωπικότητάς μας και την "ελευθερία" του λόγου και των σκέψεων μας σε οποιοδήποτε περιβάλλον. Και επειδή σε κάποιους φαίνεται περίεργο που είμαστε ακόμη ζωντανοί και φωνάζουμε πως η αγαπημένη μας ομάδα είναι η Προοδευτική θέλω να τους μεταφέρω πως δεν είμαστε τόσο λίγοι όσο νομίζουν αλλά είμαστε τόσοι ώστε να ξεχωρίζουμε από τους υπολοίπους... Καλή δύναμη σε όλους μας...