Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

12/22/2008

Ρεπορταζ απο Ροδο

Σημαντική νίκη με σκορ 3 – 2 πέτυχε ο ΑΕΡΑ Αφάντου επί της Προοδευτικής και επέστρεψε στις επιτυχίες σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι είχε εκτός από τα γκολ και τέσσερις αποβολές

Τα γκολ

44’, εκτέλεση φάουλ του Μοσχή προς την καρδιά της άμυνας, με τον Μπιμπή να πιάνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

45+, ο Αγγελόπουλος θα βρεθεί σε ανοιχτό γήπεδο, θα προχωρήσει προς την εστία του Μηλιώνη και πετώντας τον κάτω με όμορφη προσποίηση θα διπλασιάσει τα τέρματα του Α.Ε.Ρ.Α.

Στο 62ο λεπτό, σύγχυση στην άμυνα της Προοδευτικής, με τον Κώζη να διώχνει άτσαλα και τον Παπαστάμο με μονοκόμματο σουτ να γράφει το 3-0.

Ο Τσιώλης θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Γύπαρη στο 74’ και με πλασέ θα μειώσει σε 3-1.

Στο 83’, ο Μελισιόβας θα ανατραπεί από τον Μοσχή, σύμφωνα με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Τσινιάρη και ο Τσιώλης από τα έντεκα βήματα έχει την ευκαιρία να μειώσει εκ νέου για την ομάδα του. Σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία του Γύπαρη ευστοχεί και δίνει νέο ενδιαφέρον.

Οι αποβολές

Στην προσπάθειά του να εκβιάσει το πέναλτι, ο Μπασιούκας αντικρύζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται.

Στο 43’ πριν την εκτέλεση φάουλ του Μοσχή που επέφερε το 1-0 για τον Α.Ε.Ρ.Α, ο Παπαδόπουλος στην προσπάθειά του να πάρει καλύτερη θέση στην περιοχή, ρίχνει κάτω τον Δρούζα και ο κ. Τσινιάρης τον αποβάλλει με απευθείας κόκκινη κάρτα.

74ο λεπτό και η Προοδευτική έχει μόλις πετύχει το πρώτο της γκολ. Ο σκόρερ, Τσιώλης, χτυπάει τον νεαρό Χατζηπέτρο για να πάρει γρήγορα τη μπάλα, έχοντας δίπλα του τον συμπαίκτη του Κουβάτσο. Ο Μπιμπής μπερδεύεται και ζητάει το λόγο από τον δεύτερο, μπερδεύοντας όμως και τον διαιτητή που αποβάλλει και τους δυο με απευθείας κόκκινη για «κοκορομαχία» .

Άλλες φάσεις

Στο 35’, η πρώτη φάση της αναμέτρησης ανήκει στον Α.Ε.Ρ.Α, με τον Μοσχή να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, στέλνοντας όμως τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μηλιώνη.

Στο 41ο λεπτό, ο Νικολής θα βρεθεί μόνος απέναντι στον γκολκίπερ των γηπεδούχων, όμως καθυστερεί και ο τελευταίος πέφτει στα πόδια του και διώχνει.

54’, ο Κουβάτσος σουτάρει, η μπάλα βρίσκει σε σώμα αμυντικού και καταλήγει κόρνερ, περνόντας λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Δεκατρία λεπτά αργότερα, το πολύ δυνατό σουτ του Σταβλά, θα αποκρούσει με γροθιές ο Μηλιώνης.

76ο λεπτό, διαγώνιο σουτ του Παντελίδη, ο Μελισιόβας θέλει να αλλάξει πορεία στη μπάλα, όμως αυτή φεύγει λίγα εκατοστά μακριά από το δεξί δοκάρι του Γύπαρη.

Δύο λεπτά μετά, το σουτ του Λαζάρου έξω από την περιοχή, θα αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γύπαρης.

90+, σέντρα του Μελισιόβα, λάθος εκτίμηση του Γύπαρη και «στρώσιμο» στον Πέρρο, που με κεφαλιά από πλάγια θέση θα στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-Καλύτεροι των νικητών οι Μοσχής, Μπιμπής και Αγγελόπουλος, ενώ από την Προοδευτική, οι Τσιώλης, Θέος και Μελισιόβας(βοήθησε ιδιαίτερα και δημιούργησε αρκετά προβλήματα από την ώρα που μπήκε ως αλλαγή).

-Μπορεί να μην έκανε λάθη που στοίχισαν, όμως δεν κατάφερε να συγκρατήσει το παιχνίδι στα χέρια του ο κ. Τσιλιώνης. Αρκετά καλή η παρουσία από τους βοηθούς του, Τζαγκαράκη και Τσαγκά(και οι τρεις του συνδέσμου Αθηνών).