Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

Προοδευτική Νεολαία - Μοσχάτο Α.Ο. 3 - 0

7η Αγωνιστική

Κυριακή 9 Νοεμβρίου 15:00 - Δημοτικό Στάδιο Νίκαιας

Προοδευτική Νεολαία . Μοσχάτο Α.Ο. 3 - 0

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Προοδευτική αυτή τη φορά απέναντι στο Μοσχάτο με καθαρό σκορ 3-0 και εμφατικό τρόπο. Περίπου 500 φίλαθλοι της ομάδας μας βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν τον αγώνα σε ένα ελαφρώς χειμωνιάτικο σκηνικό με ψυχρό κλίμα το οποίο ζέσταναν οι ποδοσφαιριστές με την εμφάνισή τους. Ο κ. Μάλλιος με εξαίρεση την μεσαία γραμμή δεν έκανε κάποιες αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και η ομάδα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό για την επίτευξη του στόχου της που δεν ήταν άλλος από τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η Προοδευτική από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδειχνε να πατάει γερά στον αγωνιστικό χώρο και παρόλο που δεν είχε κάποια κλασσική ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης παρουσιάστηκε πολύ ανώτερη από τον αντίπαλό της. Σε αυτά τα λεπτά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να διασπάσει την μαζική άμυνα των φιλοξενουμένων οι οποίοι δεν έδειξαν διάθεση να αγωνιστούν επιθετικά αλλά προτίμησαν να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα χωρίς επιθετικούς προσανατολισμούς. Αυτό δεν πτόησε καθόλου την Προοδευτική η οποία αύξησε την πίεση της με στόχο να πάρει προβάδισμα στο σκορ κάτι το οποίο έγινε στο 19' όταν ύστερα από οργανωμένη επίθεση η μπάλα κατέληξε στον Τάτση ο οποίος ψύχραιμα από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Το Μοσχάτο επιχείρησε στη συνέχεια να αντιδράσει αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων σε συνδυασμό με τις δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών που πραγματοποίησε η φιλοξενούμενη ομάδα στάθηκαν ανυπέρβλητο εμπόδιο για να πετύχει κάτι καλύτερο. Ειδικότερα μόλις στο 7' τραυματίστηκε παίχτης των φιλοξενουμένων ενώ 18' αργότερα ένας ακόμη παίχτης αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού. Εντύπωση προκάλεσαν οι αργοπορημένες και στις δύο περιπτώσεις αλλαγές που ανάγκασαν το Μοσχάτο να αγωνίζεται με 10 παίχτες για αρκετά λεπτά. Μετά και την δεύτερη αναγκαστική αλλαγή οι φιλοξενούμενοι ήταν ασύνδετοι σε αντίθεση με την Προοδευτική η οποία χωρίς να σπαταλήσει ιδιαίτερες δυνάμεις κρατούσε το προβάδισμα και παραμόνευε ώστε να το διευρύνει. Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάτι τόσο αξιοσημείωτο με την ομάδα μας να είναι σαφώς καλύτερη αλλά πέρα από κάποια μακρινά σουτ να μην απειλεί σοβαρά την αντίπαλη εστία.

Οι ομάδες παρατάχθηκαν χωρίς αλλαγές κατά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και από τα πρώτα λεπτά η Προοδευτική πήρε τα ηνία του αγώνα αναζητώντας το δεύτερο τέρμα που θα σφράγιζε την επικράτηση. Αντίθετα το Μοσχάτο παρουσιάστηκε κατώτερο του αναμενομένου και δεν μπορούσε να επιβάλλει το ρυθμό του. Με την "Προο" να έχει καθολική υπεροχή και πρωτοβουλία των κινήσεων δεν ήταν παρά θέμα χρόνου η επίτευξη του δεύτερου τέρματος. Η πίεση και η πολιορκία στην εστία του Μοσχάτου απέφερε καρπούς στο 61' όταν ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ ο Κουβάτσος έσπρωξε από το ύψος της μικρής περιοχής την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0. Πιο συγκεκριμένα η άμυνα των φιλοξενούμενων αντέδρασε τραγικά με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει από όλους τους αμυνόμενους και να καταλήξει στο δεύτερο δοκάρι στον αμαρκάριστο Κουβάτσο ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα και να πετύχει το τέταρτο προσωπικό του γκολ όντας πρώτος σκόρερ της "Προο". Το τελευταίο ημίωρο ήταν καθαρά διαδικαστικό μιας και ο σύλλογος του Μοσχάτου έδειξε να συμβιβάζεται με την ήττα και η Προοδευτική είχε εξασφαλίσει σίγουρο προβάδισμα χωρίς να απειλείται. Στο 72' ο τερματοφύλακας Μητρόγιαννης χρειάστηκε να επέμβει σημαντικά για πρώτη φορά στον αγώνα εξουδετερώνοντας σε κόρνερ το δυνατό σουτ που πραγματοποιήθηκε ύστερα από αντεπίθεση των φιλοξενουμένων. Ο χρόνος κυλούσε με την Προοδευτική να χάνει κλασσικές ευκαιρίες για να πετύχει παραπάνω τέρματα και να διασύρει τον αντίπαλο της αλλά τελικά στο 88' ο Μαλισιόβας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη νίκη κάνοντας το σκορ 3-0. Ήταν μια πολύ όμορφη επιθετική ενέργεια της "Προο" στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μεσοεπιθετικοί της ομάδας ώστε η μπάλα να καταλήξει στον Μαλισιόβα ο οποίος την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία. Κάπου εκεί το παιχνίδι έλαβε τέλος με εξαίρεση μια όμορφη επέμβαση από τον τερματοφύλακα της "Προο" στις καθυστερήσεις της συνάντησης.

Η μεγαλύτερη από πλευράς σκορ νίκη ήταν γεγονός με τους ποδοσφαιριστές να εισπράττουν το χειροκρότημα της εξέδρας για την αν όχι καλύτερη σίγουρα αποτελεσματικότερη κατά την γνώμη μου φετινή εμφάνισή τους. Κλειδί του αγώνα η αποφασιστικότητα της Προοδευτικής να πάρει την νίκη με αποτέλεσμα από το πρώτο λεπτό να κυριαρχήσει σε όλους τους τομείς εντός του αγωνιστικού χώρου. Δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο να αποφύγει την ήττα ενώ στα τελευταία λεπτά οι ποδοσφαιριστές απαλλαγμένοι από άγχος πρόσφεραν και θέαμα με τις ενέργειες τους απολαμβάνοντας το παιχνίδι. Καλύτερος παίχτης της αναμέτρησης ο Τάτσης που άνοιξε το σκορ και μέχρι την αντικατάσταση του ήταν δραστήριος αναστατώνοντας την αντίπαλη άμυνα. Σίγουρα στο σύνολο τους οι ποδοσφαιριστές απέδωσαν αρκετά καλά γι' αυτό άλλωστε και η νίκη ήρθε τόσο άνετα. Αδύναμος κρίκος ο κεντρικός αμυντικός των φιλοξενουμένων που πυροδότησε το κλίμα ανοίγοντας στα τελευταία λεπτά διαμάχη με την εξέδρα λόγω της απαράδεκτης συμπεριφοράς του. Σίγουρα ο εκνευρισμός στις τάξεις του Μοσχάτου ήταν διάχυτος όμως αυτό δε δικαιολογεί τέτοιου είδους αντιδράσεις. Επίσης ευχή όλων πέρα από την ποδοσφαιρική αναμέτρηση είναι οι ποδοσφαιριστές του Μοσχάτου που τραυματίστηκαν απόψε να επιστρέψουν σύντομα στα γήπεδα. Ίσως αν δε προέκυπταν αυτοί οι τραυματισμοί η ροή του αγώνα να ήταν εντελώς διαφορετική με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλύτερα στο γήπεδο. Είναι δεδομένο ότι εμφανίσεις όπως η σημερινή τους καθιστά φαβορί για τον υποβιβασμό τον οποίο καλούνται να αποφύγουν στα επόμενα παιχνίδια τους.

Ακολουθεί ο κρίσιμος εκτός έδρας αγώνας στο Δημ. Στάδιο Σπάτων ενάντια στον Αήττητο Σπάτων για την 8η αγωνιστική σε μια έδρα ιδιαίτερα δύσκολη. Να σημειωθεί ότι η ομάδα από τα Σπάτα ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μαρκό μακριά από την έδρα της επικρατώντας με 0-1 ενώ μέχρι στιγμής εμφανίζει την καλύτερη άμυνα στο σύνολο των ομάδων με παθητικό μόλις δύο τερμάτων. Μέχρι τότε η Προοδευτική θα βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συγκεντρώσει 15 βαθμούς με 5 νίκες και 1 ήττα δηλαδή 3 λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΡ. Αφάντου και 1 λιγότερο από Αμφιάλη και Σαρωνικό που πλέον με τις εμφανίσεις τους κυνηγούν δυναμικά την άνοδο. Τα επόμενα παιχνίδια ειδικά με τις ομάδες που προπορεύονται στην βαθμολογία αναμένονται με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Έως τότε ραντεβού στα Σπάτα σε μια δυσπρόσιτη έδρα στην οποία όμως η ομάδα μας χρειάζεται και πρέπει να δώσουμε μαζικά το παρόν.