Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

11/17/2008

Αήττητος Σπάτων - Προοδευτική Νεολαία 2 - 2

8η Αγωνιστική

Κυριακή 16 Νοεμβρίου 15:00 - Δημοτικό Στάδιο Σπάτων

Παιχνίδι με τη φωτιά...Η 8η αγωνιστική ολοκληρώθηκε και όσοι φίλαθλοι είχαν την ευκαιρία να μεταβούν στα Σπάτα παρακολούθησαν ένα παιχνίδι που είχε τα πάντα. Τέσσερα όμορφα τέρματα, ευκαιρίες εκατέρωθεν, δοκάρια, τραυματισμούς, ρυθμό, εξέδρα και φυσικά ένταση. Αρκετή ώρα πριν το εναρκτήριο λάκτισμα από τον διαιτητή Κ. Βασιληά του συνδέσμου Βοιωτίας και η εξέδρα στο ομολογουμένως πανέμορφο στάδιο των Σπάτων είχε αρχίσει να υποδέχεται τους φιλάθλους της Προοδευτικής. Το γήπεδο σχεδόν γέμισε και ανάμεσα στους θεατές περίπου 300 φίλαθλοι της ομάδας μας φρόντισαν με κάθε τρόπο να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Η ατμόσφαιρα ζεστή και όλοι ανυπομονούσαν να δουν την ομάδα τους. Ο κ. Μάλλιος παρέταξε την ομάδα με την γνώριμη βασική ενδεκάδα των τελευταίων παιχνιδιών και ο αγώνας ξεκίνησε.
Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τα χαρακτηριστικά ενός πραγματικού ντέρμπι με αμφίρροπη εξέλιξη έκαναν την εμφάνισή τους. Οι ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατ' επέκταση προβάδισμα στο σκορ. Ο ρυθμός ανεβασμένος και ένα γρήγορο παιχνίδι βγαλμένο από μεγαλύτερες επαγγελματικές κατηγορίες ήταν σε εξέλιξη. Μετά το πέρασμα του πρώτου αναγνωριστικού πεντάλεπτου οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά η σέντρα προς την εστία της Προοδευτικής βρήκε άψογα το κεφάλι του επιθετικού αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μητρόγιαννη. Κλασσική ευκαιρία για την ομάδα των Σπάτων αλλά στα αμέσως επόμενα λεπτά η Προοδευτική απείλησε με μακρινό φάουλ και καλές ενέργειες από τους μέσους και επιθετικούς των οποίων όμως η τελική προσπάθεια δεν καρποφόρησε είτε γιατί εξουδετερωνόταν από τους αντιπάλους είτε γιατί η μπάλα κατέληγε άουτ. Ο ρυθμός εξακολούθησε να είναι εξίσου γρήγορος και το γκολ δεν άργησε να έρθει. Κόρνερ από τα δεξιά για την ομάδα των Σπάτων και με κεφαλιά γράφτηκε στο 17' το 1-0. Η Προοδευτική έπρεπε επειγόντως να βρεί λύσεις και να ισοφαρίσει. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι στο 23' είχαν και δεύτερο δοκάρι αυτή τη φορά κάθετο ύστερα από σουτ που προήλθε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά της εστίας της "Προο". Να σημειωθεί εδώ ότι στην αρχή της φάσης ο διαιτητής ελέγχεται για λάθος απόφαση μιας και στην αρχή της φάσης ο επιτιθέμενος φαίνεται να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι. Αφού η τύχη χαμογέλασε δύο φορές με τα ισάριθμα δοκάρια των γηπεδούχων ήταν σειρά του Μαλισιόβα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Επιθετική προσπάθεια από τα δεξιά και με τρίπλες ο άσσος της Προοδευτικής αφού απέφυγε το μαρκάρισμα τελείωσε ιδανικά την φάση ισοφαρίζοντας σε 1-1. Με το παιχνίδι ισόπαλο στο 26' η χαρά των γηπεδούχων όχι μόνο κράτησε λίγο αλλά ύστερα από δυνατό φάουλ του Γαντζούδη ο τερματοφύλακας των Σπάτων έσωσε την ομάδα του από την ολική ανατροπή του σκηνικού. Μερικές καλές επιθετικές πρωτοβουλίες δεν απέφεραν γκολ για καμία ομάδα αφού οι άμυνες έδιωχναν άμεσα κάθε κίνδυνο που εμφανιζόταν. Η Προοδευτική απάντησε γρήγορα ισοφαρίζοντας και το μόνο που απομένει να επισημάνω από το πρώτο ημίχρονο ήταν η αδυναμία του Δρούζα να κυριαρχήσει αποτελεσματικά στην αριστερή πτέρυγα με φυσικό επακόλουθο οι γηπεδούχοι να εκμεταλλεύονται αυτό το γεγονός και με σέντρες ή διεισδύσεις να γίνονται απειλητικοί.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινούσε και πριν προλάβει να ζεσταθεί η εξέδρα ο Τάτσης με ένα γκολ βγαλμένο από την περασμένη θητεία του στην ομάδα ανατρέπει το σκηνικό του παιχνιδιού. 48' Αήττητος Σπάτων - Προοδευτική Νεολαία 1-2. Λίγο μετά την σέντρα ο Τάτσης δέχτηκε την πάσα και αφού ξεπέρασε τον αντίπαλο αμυντικό εκτέλεσε υποδειγματικά τον τερματοφύλακα με δυνατό ψύχραιμο σουτ. Κατευθύνθηκε προς την εξέδρα των φιλοξενουμένων και πανηγύρισε έξαλλα το τέρμα που σημείωσε. Η λέξη έκσταση στις τάξεις των φιλάθλων της Προοδευτικής ίσως δε μπορεί να περιγράψει το κλίμα και της σκηνές που ακολούθησαν με τον σκόρερ να πανηγυρίζει μπροστά στην εξέδρα. Η ομάδα των Σπάτων με 2 γκολ παθητικό στα προηγούμενα 6 παιχνίδια(450' αγωνιστικά λεπτά) μέσα σε 48' βρισκόταν πίσω με 1-2 και σαν να μην έφτανε αυτό η "Προο" ανέβηκε ακόμα περισσότερο έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Τάτσης αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού όπως για τον ίδιο λόγο αντικαταστάθηκε και ο Μητρόγιαννης και το 1-3 δεν κατάφερε να γίνει παρά την πλήρη πρωτοβουλία της ομάδας μας μέχρι το 70' διάστημα στο οποίο έπαιξε έξυπνα και αναπτυσσόταν με εξαιρετικό τρόπο σε κάποιες περιπτώσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Αήττητος Σπάτων μετά την ψυχρολουσία που δέχθηκε από την Προοδευτική να αναζητά το τέρμα της ισοφάρισης. Ο προπονητής του πραγματοποίησε γρήγορα τις αλλαγές που έκρινε αναγκαίες και το σκηνικό του αγώνα άλλαξε ολοκληρωτικά. Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν με πείσμα το 2-2 χωρίς πολλά ψυχικά αποθέματα αλλά με τη βοήθεια και του διαιτητή ο οποίος σφύριξε λιγάκι περισσότερο υπέρ της έδρας καταλογίστηκε δικαιολογημένα στην συγκεκριμένη περίπτωση φάουλ αριστερά στον άξονα της μεγάλης περιοχής. Από τα 25 περίπου μέτρα απόσταση το φάουλ κατέληξε στο "παραθυράκι" της βυσσινί εστίας(76'). Υπέροχο τέρμα και με σκορ πλέον 2-2 όλα ήταν ανοιχτά αφού απέμεναν 15 ολόκληρα λεπτά. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων που έδειχναν πιο απειλητικοί στα τελευταία λεπτά της συνάντησης αλλά μια απαράδεκτη ενέργεια από τον επιθετικό τους (Χατζηφούντα Μ.) "τίναξε" το παιχνίδι στον αέρα. Πιο συγκεκριμένα δε τήρησε το fair play και παρά το γεγονός ότι οι παίχτες της "Προο" παραχώρησαν πλάγιο άουτ ώστε να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες σε τραυματία ποδοσφαιριστή κατά την επανέναρξη του αγώνα το πλάγιο άουτ εκτελέστηκε με αμυντικό της ομάδας των Σπάτων να πετάει την μπάλα με στόχο των τερματοφύλακα της Προοδευτικής. Στην πορεία της μπάλας παρενέβη ο επιθετικός τους και παρά το γεγονός ότι κανείς δεν είχε ενεργό ρόλο στο παιχνίδι επιχείρησε με σουτ να σκοράρει. Ο τερματοφύλακας της "Προο" απέκρουσε και στο 85' έγινε γενική σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο. Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου πέντε λεπτά αφού όλος ο πάγκος και οι ποδοσφαιριστές της Προοδευτικής εισήλθαν στο τερέν με αποτέλεσμα σε συνδυασμό με την αποστολή των γηπεδούχων που έκανε το ίδιο να εκτυλιχτούν σκηνές απείρου κάλους. Πραγματικά αυτή η ενέργεια εξόργισε τους πάντες και αποτέλεσε το μελανό σημείο του αγώνα. Η ποδοσφαιρική παιδεία σε όλο της το μεγαλείο...Το "ευ αγωνίζεσθε" προφανώς είναι άγνωστο ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι και σε αδιάφορη φάση του πρώτου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων πάλι δε τήρησαν το fair play...Αυτό μόνο τυχαίο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί...Μετά την ολιγόλεπτη διακοπή οι ομάδες προσπάθησαν να σκοράρουν ξανά με σημαντικότερη φάση αυτή που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους με τους αμυντικούς της Προοδευτικής να διώχνουν την μπάλα κυριολεκτικά πάνω στην γραμμή. Το τελικό σκορ παρέμεινε και οι δύο ομάδες αποχώρησαν με το βαθμό της ισοπαλίας. Η διαιτησία είχε λάθη τα οποία όμως δεν έκριναν το αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Στο τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης δημιουργήθηκε μια ένταση κατά την αποχώρηση των φιλάθλων με αρκετά αντικείμενα να εκτοξεύονται στις εξέδρες αλλά ευτυχώς κανείς δε τραυματίστηκε. Διαξιφισμοί και αντεγκλήσεις μεταξύ των αντίπαλων οπαδών με υποσχέσεις για τον επαναληπτικό. Κλειδί του αγώνα η γρήγορη ισοφάριση της Προοδευτικής που ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία των παιχτών με αποτέλεσμα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να γυρίσουν το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα. Σημαντικό και το γεγονός ότι το δοκάρι σταμάτησε τους γηπεδούχους ενώ το σκορ ήταν στο 1-0 γιατί κανείς δε ξέρει πως θα αντιδρούσε η Προοδευτική ευρισκόμενη στο 20' με δύο γκολ πίσω στο σκορ. Καλύτερος παίχτης της αναμέτρησης,πέρα από τον δωδέκατο παίχτη της ομάδας ο οποίος δεν είναι άλλος από τον καταπληκτικό κόσμο της στην εξέδρα, ο Μαλισιόβας με τον Τάτση να τον ακολουθεί. Και οι δύο σκόρερ της ομάδας στο σημερινό παιχνίδι έκαναν κατά διαστήματα εξαιρετικό παιχνίδι. Επίσης ξεχώρισαν Πέρρος και Ζαφειράτος για το πάθος που επέδειξαν. Αδύναμος κρίκος ο κ. Χατζηφούντας που 5' πριν την λήξη έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο λόγος αναφέρθηκε παραπάνω. Όσο καλοπροαίρετα και να εκλάβει κάποιος το συγκεκριμένο περιστατικό όλα δείχνουν ότι υπήρχε πρόθεση από τον επιθετικό να σκοράρει αφού ήξερε πως κανείς δεν κινήθηκε προς την μπάλα για αυτό το λόγο. Σίγουρα όλοι ήθελαν την νίκη αλλά σημασία έχει να την κατακτάς τίμια. Ο βαθμός της ισοπαλίας σε αυτή την έδρα δεν είναι αποτυχία αλλά σίγουρα με το σκορ 1-2 έως το 75' όλοι πίστευαν πως ήταν εφικτό η "Προο" να φύγει με το τρίποντο της νίκης. Ίσως ήθελε κάποια παραπάνω βοήθεια από τον πάγκο...ή κάποια αλλαγή στη διάταξη να κρατήσει με κάθε τρόπο την πολυπόθητη νίκη.

Την επόμενη Κυριακή(23/11) η "Προο" υποδέχεται στην έδρα της τον εκπρόσωπο του Μενιδίου σε έναν αγώνα που ξυπνά αναμνήσεις από άλλες εποχές. Ο Αχαρναϊκός έχει εγκατασταθεί ακριβώς στη μέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς ενώ σήμερα κόλλησε στην εντός έδρας ισοπαλία με τη Μαρκό. Η "Προο" διατηρήθηκε σε απόσταση 3 βαθμών από την κορυφή στην οποία πλέον η ΑΕΡ Αφάντου ύστερα από την πρώτη της ισοπαλία στο πρωτάθλημα απέκτησε συγκάτοικο τον Σαρωνικό που συνέχισε ακάθεκτος το νικηφόρο σερί του. 16 βαθμούς όπως η Προοδευτική έχει και η Αμφιάλη που πραγματοποίησε σήμερα το ρεπό της. Θετικό στοιχείο το γεγονός ότι η απόσταση από την πρώτη προνομιούχο θέση παραμένει σταθερά στους 3 βαθμούς με τους δύο πρωτοπόρους να υποδέχονται στην έδρα τους την Προοδευτική. Για να βρεθεί στην κορυφή η ομάδα έχει ανάγκη από όλους μας. Την επόμενη εβδομάδα όλοι στο "κλουβί" για την επιστροφή στις νίκες.