Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

Ρεπορταζ απο Donkey2

4η Αγωνιστική
Σάββατο 18 Οκτωβρίου 13:00 - Δημοτικό Στάδιο Νίκαιας
Προοδευτική Νεολαία . Βροντάδες Χίου 2 - 0

Επιστροφή στις νίκες για την Προοδευτική με νέο πλέον προπονητή στον πάγκο της ομάδας και με πρόσωπο της αναμέτρησης τον Αλέκο Τάτση που πέρα από το πρώτο γκόλ που σημείωσε πήρε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Μόλις δύο μέρες ύστερα από την επίσημη ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του συλλόγου για την πρόσληψη νέου τεχνικού και ο Ευάγγελος Μάλλιος δίχως να προλάβει να γνωριστεί με τους ποδοσφαιριστές του δε δίστασε να καθήσει στον πάγκο της ομάδας και να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο. Η "Προο" παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στην σύνθεση της ενώ μετά από πολλά παιχνίδια ο κ. Μάλλιος μας εξέπληξε αφού ο Γαντζούδης παρέμεινε στον πάγκο και πέρασε στο β' ημίχρονο ως αλλαγή. Επιτυχημένο λοιπόν το ξεκίνημα του νέου προπονητή στον οποίο αξίζουν συγχαρητήρια για τη στάση του να αναλάβει άμεσα καθήκοντα και να καθοδηγεί συνεχώς τους παίχτες του από τον πάγκο. Αναμφίβολα έδειξε πολύ παθιασμένος και εκδηλωτικός.

Σε μια πρώτογνωρη για τα δεδομένα της ομάδας ημέρα και ώρα περίπου 500 φίλαθλοι έδωσαν το παρόν στηρίζοντας την ομάδα ενώ κατά την διάρκεια του αγώνα ο αριθμός αυτός ελαφρώς αυξήθηκε. Ο διαιτητής σφύριξε την έναρξη του αγώνα και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με στόχο να κερδίσουν τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου και παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η "Προο" με τις αλλαγές στην ενδεκάδα της έδειξε πολύ καλά στοιχεία και παίζοντας πιό επιθετικά απείλησε την εστία των φιλοξενούμενων με ορισμένες καλές επιθετικές προσπάθειες. Μετά από 20' ο Μαλισιόβας ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή και ο άρχοντας της αναμέτρησης έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάτσης ο οποίος δεν αστόχησε και σημείωσε το πρώτο του επίσημο γκολ ύστερα από την επιστροφή του στην ομάδα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έιναι απειλητικοί με επιθετική αιχμή τον Τάτση παρόλα αυτά το δεύτερο τέρμα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε αφού χάθηκαν 2 πολύ καλές ευκαιρίες. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν επικίνδυνοι κυρίως στις αντεπιθέσεις αλλά δεν έιχαν την μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν στα πρώτα 45'.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε και οι Βροντάδες Χίου μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο την ισοφάριση. Αντίθετα η Προοδευτική εμφανίστηκε κατώτερη από το πρώτο μέρος κάτι που είχς ως αποτέλεσμα να απειληθεί σοβάρα η εστία της. Πιο συγκεκριμένα σε δύο κλασσικές περιπτώσεις η τύχη σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενουμένων κράτησαν το σκόρ στο 1-0. Μετά από 20' περίπου λεπτά στα οποία οι Βροντάδες Χίου στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο η "Προο" στόχευε σ'ένα δεύτερο τέρμα το οπόιο θα της διασφάλιζε τους τρείς βαθμούς της νίκης. Ο Μαλισιόβας δέχθηκε καταπληκτική μπαλία από το κέντρο και από τα αριστερά ξεχύθηκε στον κενό χώρο σε μια υποδειγματική αντεπίθεση που κατέληξε στο εντυπωσιακότερο ίσως φετινό γκολ της ομάδας μας. Ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαγώνια της εστίας των φιλοξενούμενων. Απίστευτης ομορφίάς γκόλ που πανηγύρισε όλο το γήπεδο χειροκροτώντας θερμά τον σκόρερ. Με το σκορ 2-0 στο 70' οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πολλές βλέψεις για κάτι πιο θετικό από το παιχνίδι παρόλα αυτά κυνήγησαν το γκολ της τιμής με τον τερματοφύλακα και τους αμυντικούς της "Προο" να αντιδρούν σωστά και να κρατάνε το μηδέν. Στα τελευταία λεπτά αν οι επιθετικοι της ομάδας μας ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα είχαν σήμειωσει και άλλο τέρμα αλλά αυτό μικρή σημασία έχει αφού το τελικό σφύριγμα του διαιτητή,ο οποίος είχε σε γενικές γραμμές σωστές αποφάσεις και πέρασε απαρατήρητος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, έδωσε το τρίποντο στην Προοδευτική.

Η ομάδας μας έφτασε πλέον τους 9 βαθμούς στο πρωτάθλημα με 3 νίκες και 1 ήττα ύστερα από 4 αγωνιστικές. Κλειδί του αγώνα η επίτευξη του δεύτερου τέρματος σε σημείο όπου οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και είχαν τις ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Ο τρόπος που σκόραρε ο Μαλισιόβας ήταν εξαιρετικός ανεβάζοντας κατακόρυφα την ψυχολογία των παιχτών της Προοδευτικής σε αντίθεση με την ψυχολογία των φιλοξενουμένων οι οποίοι έδειξαν να παρατάνε σ' εκείνο το σήμειο το παιχνίδι. Καλύτερος παίχτης για την ομάδα μας ο Μαλισιόβας που κέρδισε το πέναλτι και σκόραρε το δεύτερο γκολ. Στους διακριθέντες της αναμέτρησης οι Τάτσης και Βογιατζής. Αδύναμος κρίκος τα αμυντικά λάθη της "Προο" που ευτυχώς δεν στοίχισαν καθώς επίσης και η πτώση της απόδοσης της κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και ειδικά στο διάστημα 45'-60' κάτι που παρουσιάστηκε και σε προηγούμενα παιχνίδια. Σίγουρα ο νέος τεχνικός έχει πολύ δουλειά στο να παρουσιαστεί η ομάδα πιο σταθερή στην αποδόσή της κυρίως στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕ Περάματος(26/10) και το ρεπό της 6ης αγωνιστικής. Η Προοδευτική θα αγωνιστεί ξανά στο κλουβί μετά απο είκοσι μέρες σε έναν συνδυασμό με πέντε πολύ δύσκολους αγώνες τον επόμενο μήνα που θα κρίνουν πολλά για την εξέλιξη του πρωταθλήματος. Δεύτερη επίσκεψη μας στο Πέραμα την επόμενη Κυριακή και όλοι εκεί για την κατάκτηση της νίκης.