Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

10/05/2008

Νεος συνεργατης!!

Απο αυτην την Δευτερα θα εχουμε μαζι μας τον Γιωργο. Μερικοι ισως τον ξερετε σαν donkey. Ενας καλος φιλος ,και πολυ καλο παιδι μπαινει στην παρεα μας για τα καλα. Ο Γιωργος θα ειναι ο επισημος ρεπορτερ του μπλογκ μας και θα μας μεταφερει τα παιχνιδια που θα παρακολουθει λεπτο προς λεπτο. Επισης θα μπορειτε να κατεβαζετε φωτογραφιες που μας στελνει απο καθε παιχνιδι.
Θα ηθελα να ευχαριστησω τον Γιωργο για την συνεισφορά του στο μπλογκ πριν και απο δω και μπρος. Ειναι απο τα παιδια που εκτιμω πολυ και πιστευω και σεις. Η αγαπη του για την ομαδα ειναι μεγαλη και εμεις απο δω του δινουμε βημα για να πει αυτα που θελει. Οπως και σε ολους σας αλλωστε. Και ειναι ενας ακομη συνεργατης μας. Ελπιζω να ακολουθησουν και αλλοι το παραδειγμα του.
Τα ρεπορταζ του μπορειτε να τα βρειτε και στο φορουμ της Προοδευτικης.

2η Αγωνιστική
Κυριακή 5 Οκτωβρίου 14:45 - Γήπεδο Κορυδαλλού
Προοδευτική Νεολαία . Διαγόρας Βατίου 2 - 1

'Ηταν 11 Μαϊου όταν η ομάδα μας αγωνίστηκε για τελευταία φορά στην έδρα της. Τότε στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής πήρε νίκη γοήτρου επί του Αήττητου Σπάτων με 1-0. Η εισαγωγή αυτή σαφώς και δεν αφόρα το αποψινό νικηφόρο παιχνίδι αλλά είναι η αφορμή να σχολιάσω ορισμένα πράγματα. Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου μας σε σχέση με την κατάσταση που ήταν πρίν από 5 μήνες μου δίνει την ευκαιρία να ομολογήσω πως πράγματι αγωνιζόμαστε σ'ένα φυσιολογικό γήπεδο που παρά τις ατέλειες του προσφέρει στους ποδοσφαιριστές την ευκαιρία να παίξουν όπως θέλουν δίχως φόβους τραυματισμού από κάθε λογής λακούβα που υπήρχε στο προ λίγων μηνών ας μου επιτραπεί η έκφραση "κλουβί-λιβάδι". Επίσης πέρα από τον χλοοτάπητα έγινε γενικότερη συντήρηση στο γήπεδο πράγμα άκρως θετικό και ενθαρρυντικό για την εικόνα του.
Εισαγωγή για να μας θυμίζει το παρελθόν και να ατενίζουμε με αισιοδοξία το μέλλον...Στα του αγώνα τώρα η Προοδευτική αγωνίστηκε σε επίσημο παιχνίδι μετά από 5 σχεδόν μήνες στην έδρα της και οι περίπου 1000 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο αποχώρησαν ευχαριστημένοι από το τελικό αποτέλεσμα(2-1) αλλά προβληματισμένοι από την εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ισχυρός αέρας ήταν ένα από τα εμπόδια που καλούνταν να αντιμετωπίσουν οι 22 ποδοσφαιριστές και με την έναρξη του παιχνιδιού αυτό έγινε αισθητό. Πρωτοβουλία των κινήσεων για την "Προο" στα πρώτα λεπτά αλλά οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν επιθετικά με στόχο να πετύχουν πρώτοι το γκόλ. Στο 11' μετά από φάση διαρκείας η ομάδα μας έκανε την πρώτη υποτυπώδη ευκαιρία αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς των αντιπάλων. Αυτό ήταν το έναυσμα να "ξυπνήσει" παραπάνω η εξέδρα ώσπου σε μια αντεπίθεση στο 16' οι ικανότατοι μεσοεπιθετικοί του Διαγόρα Βατίου πέρασαν μπροστά έγινε η σέντρα από τα δεξιά και η εξ επαφής προβολή του επιθετικού πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία. Πράγματι η μπάλα δεν τιμώρησε την Προοδευτική αλλά αντίθετα στην επόμενη φάση η ομάδα μας αναπτύχθηκε ιδανικά από τα αριστερά και αφού έγινε η σέντρα από το ύψος της μικρής περιοχής ο Κουβάτσος από κοντά έσπρωξε την μπάλα στην εστία.1-0 στο 17ο λεπτό και ξέφρενοι πανυγηρισμοί εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.Ο Διαγόρας Βατίου δέχθηκε ψυχρολουσία μιας και η άμυνα του ήταν και ο αδύναμος κρίκος στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του.Στη φάση του γκόλ ήταν 3 παίχτες της "Προο" ελεύθεροι στην μικρή περιοχή με φυσικό επακόλουθο ο ένας απ'αυτούς να σκοράρει.Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο σε αντίθεση με τους παίχτες της Προοδευτικής που προσπαθούσαν και έκαναν ορισμένες επικίνδυνες φάσεις.Στο 44' όμως ήρθε το 2-0 με δράστη και πάλι τον Κουβάτσο. Όλα ξεκίνησαν από μια στημένη φάση πάλι από τα αριστερά κατά την οποία η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί βρέθηκε ο σκόρερ ο οποιός υποδειγματικά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Πράγματι πολύ όμορφο γκόλ αλλά πρίν καλά-καλά σωπάσουν οι πανυγηρισμοί ο διαιτητής έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια. Να σημειώσω εδώ πως η χειρονομία και η κίνηση του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να πετάξει μπουκάλι με νερό στην εξέδρα και αμέσως μετά να δείξει γεμάτος θράσος τα γεννητικά του όργανα καθώς κατευθυνόταν στα αποδυτήρια μόνο κόσμια δεν ήταν και πολύ αμφιβάλλω αν αυτό έγινε αισθητό από το πλήθος του κόσμου και το διαιτητικό τρίο. Όλα ήταν μέχρι στιγμής ιδανικά και αναμενόταν ένα εύκολο απόγευμα μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο. Οι φιλοξενούμενοι δίχως άγχος και δίχως να έχουν τίποτα να χάσουν πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο με επιθετικούς προσανατολισμούς και είχαν την κυριαρχία στο χώρο του κέντρου. Η "Προο" οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα και φυσικό επακόλουθο ήταν αυτή η πίεση να αποφέρει καρπούς. Στο 67' ο τερματοφύλακας Μητρόγιαννης ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Προοδευτικής ανέτρεψε επιθετικό των φιλοξενουμένων και ο διαιτητής αμέσως καταλόγισε πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα και ύστερα από διαμαρτυρίες ο Διαγόρας Βατίου έκανε το σκορ 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Απέμενε αρκετή ώρα αγώνα και η "Προο" δε στεκόταν καλά στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας δικαιώματα στους αντιπάλους να ελπίζουν βάσιμα στο θετικό αποτέλεσμα. Τέλος στα όνειρα τους θα μπορούσε να έιχε βάλει νωρίτερα ο Μαλισιόβας όταν σε μια αντεπίθεση αντέδρασε επιπόλαια και δεν αξιοποίησε πολύ καλή ευκαιρία απέναντι από την εστία για να σημειώσει το τρίτο γκόλ. Το παιχνίδι είχε πλέον αρκετά νεύρα και δεν έλειπαν τα δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν με διαιτητή και επόπτες να έχουν χάσει τον έλεγχο. Η αμυντική λειτουργία της Προοδευτικής ήταν σωστή και το παιχνίδι έφτανε στο τέλος του. Λίγο πριν συμπληρωθούν τα 90' έγινε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Διαγόρα Βατίου και με κοντινή προβολή σημειώθηκε το τρίτο γκόλ της "Προο". Γκόλ που ποτέ όμως δεν μέτρησε μιας και αδικαιολόγητα ο επόπτης το ακύρωσε ως οφσάιντ. Απίστευτο λάθος του επόπτη αλλά και του διαιτητή που δεν έκανε το αυτονόητο να στείλει τους παίχτες στη σέντρα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους ποδοσφαιριστές μας να πανηγυρίζουν και να χειροκροτούν τον κόσμο φωνάζοντας σαν μια γροθιά το καθιερωμένο "Προοδευτική" στο κέντρο του γηπέδου. Το κλίμα και η ψυχολογία στην ομάδα σίγουρα είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Κλειδί του αγώνα αποδείχθηκε το γκόλ του Κουβάτσου στο τέλος του ημιχρόνου το οποίο και διασφάλιζε κατά μία έννοια την νίκη μιας και οι ομάδα μας στην ανάπαυλα είχε προβάδισμα δύο τερμάτων. Καλύτερος παίχτης του παιχνιδιού ο σκόρερ Κουβάτσος ενώ για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ζαφειράτος έκανε αισθητή την παρουσία του με πολλές θετικές ενέργειες. Αδύναμος κρίκος η αμυντική λειτουργία των φιλοξενουμένων οι οποίοι έδειξαν καλά στοιχεία σαν ομάδα και αν βελτιωθούν στον αμυντικό τομέα σίγουρα θα κάνουν ζημίες στο απομακρυσμένο Βάτι της Ρόδου. Στα αρνητικά η απόδοση της Προοδευτικής στο β' ημίχρονο και ο παθητικός ρόλος της επαναπαυόμενη στο προβάδισμα των δύο τερμάτων. Ευτυχώς που αυτό δε στοίχισε...Τέλος το να αναφερθώ πάλι σε διαιτητή και επόπτες μικρή σημασία έχει αλλά πρέπει επιτέλους να βελτιωθεί η διαιτησία και να μην βλέπουμε κάθε Κυριακή τόσο τραγικά λάθη που μπορεί να κρίνουν ακόμα και αποτελέσματα. Επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας την επόμενη Κυριακή απέναντι στο Κερατσίνι το οποίο μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Το γήπεδο έιναι κοντά οπότε αναμένεται και σ'αυτό το παιχνίδι δυναμική παρουσία των βισσινί φιλάθλων..