Είσαι Προδευτικάνος και έχεις κάθε δικαίωμα να σε σέβονται και να σε λογαριάζουν, και να αναφέρονται σε σένα έχοντας πάντα στο μυαλό, πως η Προοδευτική αγωνίζεται για την τιμή και την ιστορία της, τον κόσμο της και τη βυσσινί φανέλα, τον Κορυδαλλό και την Κοκκινιά.

9/30/2008

ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΜΑΣ.

Μπορεί η Προοδευτική να ξε-δίπλω-σε τις προθέσεις τις με το πρώτο διπλό στο Πέραμα, αξίζει όμως να δούμε τι κάνανε και οι άλλες ομάδες που συμμετέχουν στον 9ο όμιλο.
Το Σάββατο στο πρώτο παιχνίδι της περιόδου, ο Αχαρναϊκός κέρδισε την Α.Ε. Χίου-Βροντάδου με 2-0, με δύο γκολ που σημείωσε ο Πρέκας νομίζω και τα δύο στο δεύτερο ημίχρονο.
Πάντως οι φιλόδοξες ομάδες της ανατολικής Αττικής, κατά βάση δεν τα πήγανε καθόλου καλά στην πρεμιέρα. Ο νεοφώτιστος Ολυμπιακός Λαυρίου παραχώρησε λευκή ισοπαλία στην επίσης νεοφώτιστη Αμφιάλη 0-0, με τον τερματοφύλακα της δεύτερης Ρούσση, να αναδεικνύεται σε ήρωα της συνάντησης.
Ο Αήττητος Σπάτων προηγήθηκε στο 25 με εύστοχο κτύπημα πέναλντυ του Καλογερά στο 25, αλλά η Α.Ε Περάματος ισοφάρισε στο 40 με τον Ξυλαρδιστό., και παρά την εδαφική υπεροχή που διατήρησε δεν μπόρεσε να φτάσει στην νίκη, μένοντας στο 1-1.
Για την ιστορία που έγραψε ο Βασίλης, για αντικανονική συμμετοχή ποδοσφαιριστή της ομάδας των Σπάτων δεν έχω άποψη. Πάντως οι δυο βαθμοί που πετάξανε στο βαρέλι με το μούστο, δεν μας χαλάνε καθόλου.
Η Μαρκό μπορεί να προηγήθηκε στο Βάτι της νότιας Ρόδου απέναντι στον προσεχή μας αντίπαλο Διαγόρα με γκολ μόλις στο 7ο λεπτό χάνοντας στη συνέχεια κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 17 με τον Ζερβό, και πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με τον Καλούδη στο 45, μετά από φάση διαρκείας. Ο ίδιος παίχτης έκλεισε το σκορ στο 85, κάνοντας το 3-1 ενώ λίγο νωρίτερα είχε και σουτ στο δοκάρι.
Ψυχρολουσία και για το Κερατσίνι που αλλιώς φανταζότανε την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, και αλλιώς του βγήκε. Προηγήθηκε 1-0 στο 38 με τον Κουρκούτη, όμως ο Σαρωνικός ήταν εκείνος που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο την ανατροπή, με γκολ του Σπυριδάκη στο 50 και του Μάνεση στο 68, που διαμόρφωσε το τελικό 1-2.
Το Μοσχάτο ήτανε η πρώτη ομάδα που έκανε το ρεπό της, ενώ η αγωνιστική ολοκληρώνεται την 1/10 με την αναμέτρηση Ομήρου Καλλιμασιάς- ΑΕΡ Αφάντου.